komputeryblog.pl - technologia, smartfony, internet, gadżety, newsy, gry.

27.02.2014

Chromebook - co to jest?


Chromebook to przenośny komputer osobisty, zaopatrzony w system Google Chrome OS. Można powiedzieć, że system ten jest jak Linux z ograniczeniami. Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zakup takiego urządzenia, powinien zrozumieć, że nie jest ono dla każdego. Różnice pomiędzy typowymi systemami operacyjnymi, jak Windows czy Mac OSX, są dość spore. Przede wszystkim Chrome OS został stworzony tak, aby jego użytkownik był nieustannie podłączony do sieci i skupiał się na korzystaniu z usług zapewnianych przez Google. Mówimy tu o Google Docs, Google Play, Gmail, YouTube, Picasa i wielu innych... Ale przede wszystkim Google Drive, ponieważ dysk twardy w takim Chromebooku będzie miał do 32GB. Każdemu posiadaczowi Chromebooka przysługuje 100GB w chmurze na okres dwóch lat, natomiast później jest to już płatne (około $5), chyba że nasze zasoby nie będą zajmować więcej niż 15GB, co jest darmową przestrzenią. Warto dodać że umieszcza się w nich dyski SSD, a więc prędkość nie będzie mankamentem.
Moc takich komputerków jest z zasady zbliżona do netbooków, które również są budowane z myślą o korzystaniu z internetu i niekoniecznie z czegoś więcej. Dzięki temu ich ceny oscylują między $200 a $300. Wyjątek stanowi Chromebook Pixel, który jest znacznie wydajniejszy, ale też zdecydowanie droższy.


Niedawno opublikowany harmonogram pokazał, że wsparcie techniczne Google dla Chromebooków zazwyczaj wynosi 4 lata. Później nie ma gwarancji na dalsze otrzymywanie aktualizacji, a urządzenia uzyskują status określany jako End of Life (EOL). Opublikowana informacja dotyczy jednak klientów biznesowych oraz uczniów.

1 komentarz:

  1. Hmm... Z jednej strony - fajna alternatywa dla netbooków z systemem sprawniejszym niż obecnie instalowane windows 7 czy 8, ale z drugiej - konieczność podłączenia do internetu (jeśli potrzebujemy dostępu do danych) i 4 letnia gwarancja, gdzie dysk SSD szybko się zużyje z powodu pojemności i będzie potrzeba jego wymiany już na własną rękę... Kiedyś była koncepcja Network Computera - http://en.wikipedia.org/wiki/Network_Computer warto się zapoznać.

    OdpowiedzUsuń

NOWE TECHNOLOGIE

Elon Musk - prawdopodobnie żyjemy w symulacji

Elon Musk podaje argument, który może być dobrym uzasadnieniem tego, że najprawdopodobniej żyjemy w symulacji.