komputeryblog.pl - technologia, smartfony, internet, gadżety, newsy, gry.

21.07.2015

Krytyczna luka w systemach Windows - pora zaktualizować system.


Jeżeli twoim systemem operacyjnym jest Windows 7, 8, 8.1, RT, 8.1 RT, to koniecznie go zaktualizuj. W przeciwnym razie, będziesz narażony na zagrożenia spowodowane luką o nazwie MS15-078, która umożliwia osobie trzeciej przejęcie pełnej kontroli nad twoim PC.

Wszystko sprowadza się do obsługiwania czcionek OpenType. Wystarczy odwiedzić stronę internetową lub pobrać plik z osadzonymi czcionkami, aby powstał back door, dla osoby wykorzystującej lukę. Taki ktoś uzyskuje możliwość grzebania w twoich plikach systemowych, instalowania szkodliwego oprogramowania, a nawet zakładania nowych kont z prawami administratora.

Na szczęście dobrzy ludzie z firmy Microsoft odkryli ten problem, załatali co trzeba i opublikowali stosowny komentarz:

"The security update addresses the vulnerability by correcting how the Windows Adobe Type Manager Library handles OpenType fonts"
Pora na przeprowadzenie aktualizacji systemu. Po co ryzykować?
 

6 komentarzy:

 1. Słyszałem, że ktoś odkrył iż NSA ma luki w plikach windowsowskich by tworzyć backdoory na każdym sprzęcie.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sieci masz pełno artykułów o działaniach jakie podejmuje NSA, żeby zdobywać jak najwięcej informacji (inwigilować) o użytkownikach. Poszukaj sobie np. "NSA + hard drive" .

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, coraz częściej jesteśmy narażeni na działania osób trzecich. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, z niebezpieczeństw jakie to ze sobą niesie. Aktualizacja systemu to jedno, dodatkowo trzeba uzbroić się w dobre oprogramowanie zabezpieczające.

  OdpowiedzUsuń
 4. I broń Boże nie miejmy tutaj na myśli Defendera..

  OdpowiedzUsuń
 5. Aktualizacje systemu są istotne i często tuż przed lub nawet po takiej łatce pojawiają się informacje o groźnej dziurze w systemie, co zamiast uspokoić, użytkowników mówiąc już załataliśmy wywołuje niepotrzebną panikę wśród niektórych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Albo przerzucimy się wszyscy na Linuksa i będziemy żyć długo i szczęśliwie. Dlaczego świat wciąż oddaje hołd Windowsowi?

  OdpowiedzUsuń

NOWE TECHNOLOGIE

Elon Musk - prawdopodobnie żyjemy w symulacji

Elon Musk podaje argument, który może być dobrym uzasadnieniem tego, że najprawdopodobniej żyjemy w symulacji.