komputeryblog.pl - technologia, smartfony, internet, gadżety, newsy, gry.

26.05.2016

Nowoczesny giga autobus jeżdżący rozkrokiem


Wybacz mi tytuł tego newsa, ok? Chciałem oddać sens wynalazku, jaki przygotowują Chiny, a przy okazji jakoś przetłumaczyć określenie "straddling bus".

W Chinach każdego roku przybywa około 20 milionów nowych kierowców samochodowych. Wiąże się to z oczywistymi problemami, jak przepełnione zakorkowane drogi, coraz większe zanieczyszczenia powietrza, czy rosnące zużycie (kończącego się w naszych czasach) paliwa. Aby temu zaradzić, powstała koncepcja stworzenia zupełnie nowego (choć nie do końca) środka transportu - giga autobusu jeżdżącego rozkrakiem.

Firma Transit Explore Bus prowadzi prace nad stworzeniem pierwszego, w pełni wymiarowego modelu takiego autobusu. Próby powinny zostać przeprowadzone w okolicach lipca tego roku, w mieście Changzhou. No dobrze, ale o czym właściwie mowa?

Straddling bus: mają to być autobusy jeżdżące po specjalnych szynach, swą budową przypominające wielki, mobilny tunel, będący w stanie poruszać się ponad samochodami osobowymi. Zasilane prądem i zdolne do przewiezienia 1400 pasażerów za jednym razem, zmniejszą zużycie benzyny, emisję spalin oraz pozwolą na sprawne poruszanie się po mieście, niezależnie od tego czy aktualnie ulice są zakorkowane. Jedna hybryda autobusu, tramwaju i tunelu, zastąpi 40 tradycjnych autobusów, co dodatkowo odciąży miejske drogi. Takie rozwiązanie jest tańsze od budowy metra, dlatego pomysł cieszy się zainteresowaniem i wrócono do niego, mimo że pierwsze takie projekty istniały już w 2010 roku.


0 comments:

Prześlij komentarz

NOWE TECHNOLOGIE

Elon Musk - prawdopodobnie żyjemy w symulacji

Elon Musk podaje argument, który może być dobrym uzasadnieniem tego, że najprawdopodobniej żyjemy w symulacji.